DRP-Osteo-Med - Rehabilitacja dzieci i dorosłych
dominika 1

Choroby reumatyczne są grupą chorób, które dotykają układ ruchu, przyczyniając się do postępującej niepełnosprawności osoby dotkniętej ich dolegliwościami.

Potocznie zwany reumatyzm kojarzy się głównie z chorobami występującymi u osób starszych, jednak jak się okazuje, dotyka on także młodych ludzi.

W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam nieco temat chorób reumatycznych, ich objawów, oraz możliwości leczenia.

Czym jest reumatyzm?

Reumatyzm to potoczna nazwa na występujące dolegliwości układu ruchu - czyli choroby reumatyczne. W tym jednym słowie mieści się ponad 300 odrębnych jednostek chorobowych, a wśród nich między innymi:

  • przewlekły ból oraz zniekształcenie stawów

  • choroby zwyrodnieniowej stawów

  • reumatoidalne zapalenie stawów

  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

  • dna moczanowa

  • reumatyzm tkanek miękkich

i inne choroby, które pomimo różnych mechanizmów i przebiegu, mają jedną wspólną cechę - ból stawów.

Jakie są objawy chorób reumatycznych?

Nieleczone choroby reumatyczne mogą doprowadzić nawet do trwałego inwalidztwa! Dlatego niezwykle istotne jest, aby odpowiednio wcześnie je rozpoznać

Do głównych objawów, które mogą świadczyć o początkach choroby reumatycznej, należą:

- Ból stawów - występujący zazwyczaj w godzinach porannych oraz w nocy.

- Obrzęk w okolicach stawów - powstający na skutek nadmiernej ilości płynu, który jest w nich wytwarzany. Wówczas skóra w obrębie stawu może stać się cieplejsza.

- Trudności z wyprostowaniem stawu - na skutek postępującego ograniczenia w ruchomości stawów, chory może mieć problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak chwytanie i przestawianie przedmiotów, odkręcanie słoików itp.

- Ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie i stany podgorączkowe - to typowe objawy towarzyszące chorobom reumatycznym.

 

Jak radzić sobie z reumatyzmem?

Ważna jest świadomość tego, że choroby reumatyczne nie znikną samoistnie. Konieczne jest podjęcie konkretnego działania!

W walce z chorobą reumatyczną, obok leczenia farmakologicznego pomoże Ci także odpowiednia rehabilitacja, która przedłuży ruchomość Twoich stawów!

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie naszego organizmu oraz samopoczucie. Dlatego dzięki indywidualnej rehabilitacji dobranej odpowiednio do wieku i zaawansowania choroby oraz specjalnym zabiegom, zadbasz i odciążysz swoje stawy!

 

Już teraz dowiedz się więcej na temat chorób reumatycznych i możliwościach ich leczenia!

Skontaktuj się z nami.

wróć do aktualności