DRP-Osteo-Med - Rehabilitacja dzieci i dorosłych

Terapia dzieci i niemowląt wg koncepcji NDT- Bobath

Metoda NDT- Bobath pomaga we wszechstronnym rozwoju między innymi tym niemowlętom, które mają kłopoty z napięciem mięśniowym, asymetrię albo urodziły się przedwcześnie, i by dogonić rówieśników, potrzebują odpowiedniej stymulacji.

Podstawowe założenie metody NDT-Bobath najlepiej chyba tłumaczy cytat autorstwa Karela Bobatha: "My nie uczymy ruchów, lecz umożliwiamy ich wykonanie". Bo głównym celem rehabilitacji dzieci wg NDT-Bobath jest przygotowanie dziecka z zaburzeniami ruchowymi do jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania. W jaki sposób? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo też nie ma zestawu gotowych, odpowiednich dla każdego ćwiczeń. Każde dziecko jest przecież inne, ma nieco inny problem, dlatego też wymaga indywidualnego podejścia. Z tego też powodu nie każdy fizjoterapeuta może rehabilitować dzieci tą metodą. Mogą to robić wyłącznie certyfikowani terapeuci NDT-Bobath, którzy zdanym egzaminem potwierdzili, że umieją bardzo dobrze analizować normalne, fizjologiczne ruchy człowieka, znają anatomię, podstawy neurofizjologii, mają doskonałą znajomość etapów rozwoju ruchowego dziecka, potrafią ocenić, które z ruchów, jakie wykonuje dziecko, są prawidłowe, a które nie, umieją też skierować je na „właściwe tory”. Bardzo ważna jest też zdolność wczuwania się w sytuację dziecka.

Podczas sesji rehabilitacji metodą NDT-Bobath terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka. Umiejętnie kierując ruchami, zapewnia ich właściwy kierunek, ułatwia osiągnięcie stabilizacji kończyn w podporach, zachowanie pozycji. W ten sposób dostarcza dziecku odpowiednich bodźców czuciowych i doznań ruchowych. Ruchy dziecka w trakcie rehabilitacji nie mogą być wtedy przypadkowe: każdy jest starannie przygotowywany. Tempo i rytm ćwiczeń zawsze dobierane są indywidualnie, bo nie mogą być dla dziecka zbyt męczące. Chodzi o to, by maluch podczas sesji nie zaczął płakać i miał pełne poczucie bezpieczeństwa – tylko wtedy terapia metodą NDT-Bobath przyniesie jakiś efekt.

Jednak nawet najlepsze ćwiczenia, stosowane raz dziennie przez godzinę, rzadko są w stanie wygrać z kilkugodzinnym trybem utrwalania niewłaściwych ruchów w domu – dlatego w każdym spotkaniu biorą udział rodzice albo opiekunowie dziecka. Odpowiednio przeszkoleni, są w stanie kontynuować ćwiczenia stosowane podczas rehabilitacji metodą NDT- Bobath w warunkach domowych, w trakcie karmienia dziecka, noszenia go, pielęgnacji czy zabawy.

Regabilitacja i terapia dzieci i niemowląt wg koncepcji NDT- Bobath

Nasi specjaliści

  • Dominika Murarz-Perz
    Dominika Murarz-Perz
  • Joanna Mucha
    Joanna Mucha